Urodził się w 1954 roku w Kluczborku (woj. opolskie). W latach 1974-1979 studiował malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w Pracowni Malarstwa prof. Konrada Jarodzkiego oraz w Pracowni Malarstwa w Architekturze i Urbanistyce prof. Mieczysława Zdanowicza. Tytuł naukowy, profesora sztuk plastycznych, otrzymał w 1914 roku.
Prowadzi pracownię malarstwa na Wydziale Malarstwa i Rysunku Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Bierze udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (Belgia, Bułgaria, Czechy, Estonia, Grecja, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Rosja, Rumunia, Słowacja, Szwecja, Ukraina, USA, Wielka Brytania, Włochy, Łotwa, Japonia).
Artysta poszukuje adekwatnego języka i sposobu wyrażania osobistych treści, do opisywania świata, który go otacza.
Konsekwentnie przez lata buduje – w zakresie dyscyplin, w jakich tworzy – własne abecadło znaków, metaforycznych i symbolicznych form oraz struktur, za pomocą których może obrazować swoje emocje i przemyślenia.
Szczególną wagę przywiązuje do rysunku, nie tylko jako podstawy warsztatu. Przypisuje mu odpowiedzialność za „intelektualną wymowę malarstwa”.
Rysunek stał się dla artysty także autonomiczną formą wypowiedzi artystycznej.
Inspiracje czerpie z osobistych doświadczeń, przeczytanych książek i egzystencjalnego światopoglądu (zwłaszcza w wydaniu Alberta Camusa).
* fragmenty opracowania MBWA w Lesznie, na podstawie monografii twórczości artysty zatytułowanej Szkic do autoportretu
adres mailowy: mja@asp.wroc.pl adres strony internetowej: wingloter.com
as. KATARZYNA RUTKOWSKA
Urodziła się w 1992. Studiowała we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta na kierunku malarstwo. W 2017 r. uzyskała dyplom z wyróżnieniem zrealizowany w pracowni prof. Stanisława Kortyki.
Zajmuje się malarstwem oraz nowymi mediami. Jest też nauczycielem rysunku i malarstwa w Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Kopystyńskiego we Wrocławiu oraz asystentką prof. Marka Jakubka w X Pracowni Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
ARTIST STATEMENT Moje zainteresowania artystyczne mieszczą się w orbicie abstrakcji geometrycznej. Skupiam się na wywołaniu u odbiorcy napięcia w percepcji pomiędzy perfekcją wykonania naśladującą pracę maszyn z ich matematycznym rygorem a czystą materią malarską opartą na kontrastach powierzchni gładkich i strukturalnych, matowych oraz błyszczących. Powstałe w ten sposób obrazy to humanistyczna interpretacja cyfrowego świata w duchu science fiction.
RESUME 2024 – wystawa indywidualna w ramach festiwalu Kultura Nerdów, Centrum Kultury Agora, Wrocław 2024 – wystawa zbiorowa, reprezentacja polskiego pawilonu w ramach międzynarodowego sympozjum sztuki Empower Her Art Forum w Kairze, Egipt, 2024; 2023 – wystawa zbiorowa Hiperprzestrzeń, Fundacja Stefana Gierowskiego, Warszawa; 2020 – wystawa zbiorowa httpaintings://, Galeria Miejska, Wrocław; 2019 – wystawa zbiorowa Smutek Modernizmu, Galeria Miejska, Wrocław; 2019 – wystawa indywidualna No signal – no painting, Kolonia Artystów – Dolne Miasto, Gdańsk; 2018 – I nagroda MKiDN w 28. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych Promocje w Galerii Sztuki w Legnicy; 2018 – laureatka Otwartego Przeglądu Portfolio w Gdańsku, Kolonia Artystów 2018 – wyróżnienie na przeglądzie Najlepszych Dyplomów ASP we Wrocławiu MY’17, BWA Wrocław 2017 – laureatka konkursu Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Galeria Arsenał